(008) 345-0006

جزئیات وبلاگ

شکوفایی صنعت چاپ و نشر با کاغذ سنگی

شکوفایی صنعت چاپ و نشر با کاغذ سنگی
از کاغذ سنگی در صنعت چاپ و نشر برای تهیه کتب ارزشمند و نفیس، آشپزی، کودکان، آموزشی، کمک آموزشی و… استفاده میشود. کتاب هایی که با کاغذ سنگی چاپ می شوند دارای طول عمر و ماندگاری بالایی بوده و به سادگی دچار فرسودگی نمی شود.
کاغذ سنگی بدلیل داشتن قابلیت های زیادی مثل: ضد آب بودن، ماندگاری و طول عمر زیاد، مقاومت در برابر حشرات، مقاومت کششی بالا و نیز اثر نپذیرفتن از سردی و گرمی دمای محیط، در صنعت چاپ و نشر مورد استقبال قرار گرفته و موجب شکوفایی این صنعت شده است.

کاغذ سنگی از چه موادی تشکیل شده؟

این کاغذ که با استفاده از ماده ای معدنی به نام کربنات کلسیم تولید میشود، یک کاغذ معدنی محسوب شده که 85 درصد مواد اولیه ی آن را از پودر سنگ آهک (کربنات کلسیم) بدست می آورند. و 15 درصد دیگر ماده ای به نام پلی اتیلن پرچگال (HDPE) است.
پلی اتیلن یک رزین غیر سمی و تجزیه پذیر بوده که در صنایع مختلفی از قبیل: پلاستیک سازی، ظروف یکبارمصرف (کاغذ پلی اتیلن) و… بکار رفته و موجب ضد آب شدن محصولات میشود.

مراحل تولید کاغذ سنگی yazd stone paper

کاغذ سنگی فرسوده (کهنه) نمیشود

طول عمر و ماندگاری زیاد کاغذ سنگی موجب میشود تا در صورت استفاده از این کاغذ برای چاپ کتب ارزشمند و نفیس که با گذشت زمان و سپری شدن ایام، ارزش خود را از دست نداده بلکه ارزشمند تر نیز میشود، دیگر نگران وضعیت این کتب پس از گذشت سالهای زیاد نباشیم. چرا که مدت زمان زیادی به همان شکل اولیه و بدون کهنگی و فرسوده شدن باقی میمانند.

اصطلاح کهنگی و فرسودگی که با تغییر رنگ کاغذ (زرد رنگ شدن) خود را نمایان میکند، در نتیجه فرآیند شکستگی الیاف سلولزی موجود در کاغذ های معمولی، در اثر قرار گرفتن در معرض عواملی مثل: سرد و گرم شدن های پیاپی، در معرض رطوبت قرار گرفتن، آسیب حشرات و… اتفاق می افتد و به دنبال آن مواد رنگی درون این الیاف به بیرون نشت کرده و رنگ کاغذ را تغییر میدهند.

در نتیجه: کاغذ سنگی با بافتی عاری از الیاف سلولزی و همچنین مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، کهنگی نمیپذیرد و سالیان سال به همان شکل اولیه خود باقی میماند.
ضمن اینکه در هنگام استفاده از کتب ارزشمند و آموزشی تهیه شده با کاغذ سنگی، به دلیل بافت نرم و شکننده نبودن این کاغذ، لبه های کتابها تا نشده و نیز نسبت به پارگی مقاوم است.

شکوفایی صنعت چاپ و نشر با کاغذ سنگی

جست و جو

آخرین اخبار

نظرات اخیر

گالری تصاویر